W księgarniach bez problemu znajdziesz uproszczone wersje angielskich książek. Są one napisane prostym językiem i zawierają – przydatny w pierwszym etapie nauki – słowniczek. Możesz jednak postawić sobie poprzeczkę nieco wyżej. Niektóre oryginalne angielskie teksty lub przekłady na ten język nie powinny sprawić Ci problemu, nawet jeśli jesteś dopiero początkujący. Kluczem do udanej lektury jest odpowiedni wybór książkowej pozycji oraz sprawdzona metoda czytania.

Poniżej zaproponujemy 5 – naszym zdaniem – najlepszych książek do czytania po angielsku.

Czytając stosuj się do naszych wskazówek.

  1. Pamiętaj, że nie musisz znać każdego słowa. Staraj się zrozumieć kontekst i ogólny sens wypowiedzi. Nie sprawdzaj każdego słowa, bo lektura stanie się dla Ciebie koszmarem.
  2. Najlepiej zapamiętuję się to, co nam się podoba. Jeśli dane słowo, fragment czy zdanie szczególnie Cię urzekło, zapisz je sobie gdzieś. Potem możesz do niego wracać i w ten sposób utrwalać.
  3. Czytaj to, co lubisz. Bez przyjemności nie ma mowy o udanej nauce.

Zaczynamy nasze zestawienie!

Harry Potter - J.K. Rowling

Kto dziś nie słyszał o losach młodego czarodzieja i grona jego przyjaciół? Książka bardzo dobra na początek. Po pierwsze, większość czytelników kiedyś już miało ją w rękach w polskiej wersji lub oglądała ekranizację. Ogólna orientacja w fabule pozwoli nam się w niej nie zgubić w trakcie czytania. Poza tym możemy domyślać się znaczenia wielu angielskich słów i zwrotów. Samo czytanie w oryginale będzie dla nas niesamowitą przygodą. Może uda nam się odkryć jakieś nowe oblicze magicznego świata.

Kubuś Puchatek (Winnie-the-Pooh) - Alan Alexander Milne

Chyba nie ma osoby, na twarzy której nie maluje się uśmiech na dźwięk imienia tego uroczego misia. Sam tytuł sprawia, że przed oczami widzimy Krzysia, Prosiaczka, Tygrysa czy Królika. Czytanie tej książki niesamowicie pobudza wyobraźnię. Znów będziemy mogli obracać się w znanym nam z polskiej wersji książkowej i animacji świecie.

Sherlock Holmes - Arthur Conan Doyle

Przenosimy się w mniej baśniowy, ale równie interesujący świat. Jeśli jesteś fanem książek i filmów kryminalnych, ta pozycja jest idealna dla Ciebie. Przygody światowej sławy detektywa nigdy Cię nie znudzą. Przy okazji poznasz nie tylko język angielski, ale i tajemniczy świat XIX-wiecznego Londynu.

Duma i uprzedzenie (Pride and Prejudice) - Jane Austen

Pozycja nie tylko dla kobiet. Choć napisana w XIX wieku, wciąż cieszy się niezwykłą popularnością. W plebiscycie BBC na ulubioną książkę Brytyjczyka zajęła zaszczytne drugie miejsce. Liczne romanse, dylematy, spory obyczajowe sprawiają, że jest to niezwykle wciągająca lektura.

Alicja w Krainie Czarów (Alice’s Adventures in Wonderland) - Lewis Carroll

Nasze zestawienie kończymy znów bardziej baśniową pozycją. Choć – jak to często bywa – to raczej bajka dla dorosłych. Historia Alicji jest powszechnie znana i wciąż popularyzowane poprzez nowe ekranizacje. Dzięki temu znowu stosunkowo łatwo będzie odnaleźć nam się w fabule. Spróbujmy powrócić do Krainy Czarów, ale tym razem do jej w pełni angielskiej wersji. Czy herbatka u Kapelusznika lub słynna gra w krykieta nabiorą nowego sensu?