Wtedy to właśnie na Nowy Kontynent zaczęli przybywać angielscy purytanie, którzy szukali na tym dalekim lądzie schronienia przed prześladowaniami religijnymi. To zakładane przez nich osady dały początek brytyjskiej kolonizacji na tym obszarze.

Kiedyś w Stanach Zjednoczonych mówiono więc „prawdziwym” angielskim. Jednak od tego czasu wiele się zmieniło. Dzisiejsza wersja amerykańskiego angielskiego znacznie oderwała się od swoich językowych korzeni. Obecnie angielski brytyjski i amerykański uważane są za dialekty języka angielskiego. Niektórzy jednak wysuwają odważną tezę, według której w przyszłości będą to 2 różne języki.

Na czym więc polega różnica?

Największa to chyba wymowa. Nie będzie nadużyciem, jeśli powiemy, że amerykańska wersja jest prostsza i bardziej zrozumiała. Do XVIII wieku mówiono identycznie. Oba warianty stosowały rotyzację, czyli wymawianie „r” przed spółgłoskami i na końcu wyrazu. Jednak wśród brytyjskich sfer wyższych zapanowała moda na akcent bez rotyzacji. Dlatego właśnie Amerykanie słowo butter, wymówią z zaznaczeniem „r”, a Brytyjczycy je pominą.

Inna jest również pisownia. Szczególnie wyrazów zakończonych na -our i -or oraz -re i -er. Brytyjczyk napisze więc colour, centre, a Amerykanin color oraz center.

Różnice spotykane są też w zapisywaniu dat, interpunkcji, użyciu czasów i przyimków. Ale co najważniejsze, różni się samo słownictwo.

Poniżej 10 najpopularniejszych przykładów:

1. Frytki

Angielski brytyjski: chips

Angielski amerykański: fries

2. Piłka nożna

Angielski brytyjski: football

Angielski amerykański: soccer

3. Ciastka

Angielski brytyjski: biscuit

Angielski amerykański: cookie

4. Spodnie

Angielski brytyjski: trousers

Angielski amerykański: pants

5. Buty sportowe

Angielski brytyjski: trainers

Angielski amerykański: sneakers

6. Bar

Angielski brytyjski: pub

Angielski amerykański: bar

7. Śmieci

Angielski brytyjski: rubbish

Angielski amerykański: garbage

8. Winda

Angielski brytyjski: lift

Angielski amerykański: elevator

9. Wakacje

Angielski brytyjski: holiday

Angielski amerykański: vacation

10. Szafa

Angielski brytyjski: wardrobe

Angielski amerykański: closet

Przychodzą Ci do głowy jakieś inne słowa?