Czy o tych, dla których dany język jest pierwszym, rodzimym językiem. A może do liczby osób mówiących mamy zaliczyć też tych, którzy nauczyli się tego języka. Tutaj zaczynają się kolejne schody. Jaki poziom znajomości powinna wykazywać osoba, by można by ją zaliczyć do grona użytkowników języka.

Dla uproszczenia, nasza lista opiera się na liczbie tzw. native speakerów, czyli osób, dla których dany język jest językiem macierzystym.

Oto najczęściej używane języki świata! Uwaga! Niektóre mogą Was zaskoczyć 😊.

1. Chiński

Liczba użytkowników: 897 mln; oryginalna nazwa: 普通话 (Putonghua); rodzina językowa: chińsko-tybetańska.

Ludzie czasami myślą o „chińskim” jak o jednym języku. W rzeczywistości jest to grupa pokrewnych języków, z których największym jest chiński mandaryński. Jest to język urzędowy w Chińskiej Republice Ludowej, Republice Chińskiej (Tajwanie) i Singapurze. Miejscowa nazwa mandaryńskiego „Putonghua” oznacza dosłownie „wspólną mowę”. Mandaryński jest zapisywany przy użyciu chińskich znaków, starożytnego systemu obrazkowego, w którym każdy symbol reprezentuje inne słowo.

Aby przeczytać gazetę, musisz się nauczyć od 2000 do 3000 znaków.

Wykształcony Chińczyk zna ich około 8 000!

2. Hiszpański

Liczba użytkowników 436 mln; rodzina: romańska, oryginalna nazwa: español lub castellano.

Język znany obecnie jako hiszpański powstał w regionie Kastylii w Hiszpanii. Z tego powodu jest czasami określany jako „kastylijski”. Od tego czasu hiszpańscy odkrywcy i konkwistadorzy rozpowszechnili swój język na całym świecie. W 31 krajach hiszpański jest językiem urzędowym. Hiszpański jest również drugim najpopularniejszym językiem w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że do 2050 roku Stany Zjednoczone staną się największym krajem hiszpańskojęzycznym !!!

3. Angielski

Liczba użytkowników: 371 mln; rodzina językowa: germańska, oryginalna nazwa: English.

Dzięki historycznej dominacji Imperium Brytyjskiego - a ostatnio gospodarczemu i kulturowemu wpływowi Stanów Zjednoczonych - angielski stał się jednym z najczęściej używanych języków na świecie. Nazwa „English” pochodzi od germańskiego ludu „Angles”, który osiadł w Wielkiej Brytanii w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Angielski jest językiem germańskim. Jest więc spokrewniony z niemieckim i holenderskim. Dzięki francuskojęzycznym Normanom, którzy podbili Wielką Brytanię w XI wieku naszej ery, wiele angielskiego słownictwa ma pochodzenie łacińskie.

4. Hindustani

Liczba użytkowników: 329 mln; rodzina językowa: indoeuropejska, oryginalna nazwa: हिन्दुस्तानी lub ہندوستانی.

Hindustani to zbiorcza nazwa języka hindi i urdu - dwóch dialektów tego samego języka. Nazwa pochodzi od Hindustanu, historycznego określenia północno-północno-zachodniej części subkontynentu indyjskiego. Hindi jest używany w północnych i środkowych Indiach i jest językiem urzędowym indyjskiego rządu. Urdu jest używany głównie w Pakistanie. W hindi i urdu występują różnice w słownictwie i wymowie, ale osoby mówiące w obu językach mogą z łatwością komunikować się ze sobą.

5. Arabski

Liczba użytkowników: 290 mln; rodzina językowa: semicka; oryginalna nazwa: العَرَبِيَّة (al-ʻarabiyyah)

Arabski jest językiem urzędowym 26 krajów. Niektórzy argumentują, że tak naprawdę nie jest to jeden język, ale kilka. Jeśli jednak założymy, że istnieje jeden język zwany „arabskim”, to jest to ogromny język, z ponad 400 milionami użytkowników. Pochodzi z Półwyspu Arabskiego i rozprzestrzenił się na całym Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej. Arabski jest też oczywiście językiem islamu. Co jednak ciekawe, większość muzułmanów nie jest rodzimymi użytkownikami języka arabskiego.