To czy dany język jest dla nas prosty czy trudny, w dużym stopniu zależy od tego, jakim językiem posługujemy się od urodzenia. Języki, podobnie jak ludzie, tworzą rodziny. Wykazują one duże podobieństwa. Można powiedzieć, że mają poniekąd wspólne geny. Leksyka, gramatyka, a często nawet brzmienie są do siebie bardzo podobne. W ten sposób Hiszpanowi znacznie łatwiej będzie nauczyć się francuskiego niż Polakowi. Hiszpański i francuski należą bowiem do jednej rodziny, to tzw. języki romańskie. W ten sam sposób Polak szybciej opanuje czeski, należący do rodziny języków słowiańskich, niż Francuz.

Mimo tych skomplikowanych, rodzinnych koligacji możemy mówić o ogólnie prostych do nauki językach. Pod uwagę bierzemy wymowę i jej zgodność z pisownią, alfabet oraz poziom skomplikowania struktur gramatycznych.

Prezentujemy więc listę najprostszych języków! Niektóre z pewnością Cię zaskoczą!

1. Angielski

Dlaczego to właśnie angielski znalazł się na szczycie naszej lity? Odpowiedź jest prosta, bo jest najpopularniejszy. I nie chodzi tylko o to, że posługuje się nim ponad 30% światowej populacji. Otóż angielski jest językiem, który nas otacza niemal na co dzień. Muzyka, filmy, banery, reklamy, internet, to zaledwie kilka mediów, w których angielski jest językiem „urzędowym”. Angielski słyszymy i widzimy na każdym kroku. Dzięki temu jesteśmy z nim nieświadomie zapoznani. Nawet ludzie, którzy się go nigdy nie uczyli są w stanie rozpoznać podstawowe zwroty. Angielski jest też językiem łatwym w wymowie i pisowni. Dodatkowo opiera się na popularnym alfabecie łacińskim. Wiele słów ma charakter uniwersalny i przypominają te, znajdujące się w innych językach.

2. Hiszpański

Tutaj znów, jednym z czynników stanowiących o łatwości tego języka jest jego popularność. A to głównie za sprawą słynnych telenoweli pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej. Dużą rolę ogrywa tu też latynoska muzyka. Każdy znajdzie coś dla siebie. Carlos Santana, Ricky Martin, Enrique Iglesias czy Shakira. Wybór jest szeroki. Ze bardziej lingwistycznego punktu widzenia, hiszpański ma prostą – względem pisowni – wymowę, a gramatyka nie należy też to zbyt skomplikowanych. Za prostotą języka przemawia też alfabet łaciński oraz samo podobieństwo do łaciny, z której czerpią wszystkie języki romańskie.

3. Szwedzki

Niektórych z Was może zaskoczyć obecność tego języka na liście. Otóż Skandynawia wydaje się wielu z nas bardzo daleka, trochę dziwna, niewiele o niej wiemy. A może powinniśmy dowiedzieć się więcej? Nie zawsze to, co dalekie oznacza straszne. Szwedzki nie cieszy się z pewnością taką popularnością jak hiszpański czy angielski. Może dzięki temu artykułowi się to zmieni. W przeciwieństwie to północnego klimatu, nie wieje chłodem, a wręcz przeciwnie, jest bardzo przyjaznym językiem do nauki. Język szwedzki nie ma zbyt skomplikowanej wymowy oraz gramatyki. Kierują nim podobne zasady do tych w języku niemieckim czy angielskim. Dla osób znających te popularne języki w stopniu choćby podstawowym, nauka szwedzkiego okaże się wielką przyjemnością.

4. Suahili, swahili

Brzmi egzotycznie? I tak właśnie brzmieć powinno. Swahili to język z rodziny bantu używany w Afryce Środkowej i Wschodniej. Mówi się nim w takich krajach jak: Tanzania, Kenia, Demokratyczna Republika Konga czy Uganda. Może wyda nam się nieco bardziej znajomy, jeśli powiemy, że to w tym języku Pumba z „Króla Lwa” śpiewa słynną piosenkę ,,Hakuna matata”. Oznacza to po prostu „Nie martw się”. Choć tak odległy, swahili opiera się na alfabecie łacińskim. Wymowa jest bardzo łatwa, praktycznie taka sama jak pisownia. Tym, co wyróżnia ten język jest konkordacja, czyli dostosowanie przymiotnika i czasownika do prefiksu rzeczownika. Oto przykład: mtoto mmoja mzuri (jedno ładne dziecko) lub watoto watatu wazuri (troje ładnych dzieci).