1. Jamajka

Wyspa, a zarazem państwo leżące na Morzy Karaibskim. Tutaj językiem urzędowym są kreolski jamajski oraz angielski. Ale na tym nie koniec. Jamajka uznaje oficjalnie zwierzchnictwo królowej angielskiej – Elżbiety II. Zastanawiacie się skąd w tym egzotycznym kraju tyle brytyjskich wpływów? Otóż niejako „winę” za to ponosi kolonializm. Od XVII wieku Jamajka przeszła pod władanie Anglików. Niepodległość proklamowała dopiero w 1962 roku.

2. Fidżi

Cudowna wyspa położona w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. Niewielu wie, że odwiedzając ten turystyczny raj, bez problemu porozumie się po angielsku. Angielski jest jednym z 3 języków urzędowych tego kraju, obok fidżyjskiego i hindi fidżyjskiego. Historia Fidżi jest bardzo wielokulturowa. Przybywali tu Azjaci, Hiszpanie oraz oczywiście Brytyjczycy, którzy uczynili w XIX wieku z wyspy swoją kolonię. Za ich sprawą przybyło tu wiele ludności hinduskiej do pracy na plantacjach. Fidżi niepodległość otrzymało w 1970 roku, ale dopiero w 1987 roku przestało uznawać zwierzchnictwo korony brytyjskiej.

3. Nigeria

To najludniejsze państwo Afryki. Leży nad Zatoką Gwinejską i rzeką Niger, od której wzięło swoją nazwę. Przed okresem kolonialnym na terytorium Nigerii kwitła niesamowita kultura, znana przede wszystkim z wyrobów z żelaza i terakoty. Atrakcyjne, nadrzeczne położenie tego terenu przyciągało wielu handlarzy. Europejczycy zakładali tu liczne faktorie handlowe. Brzeg Nigru został jednak ostatecznie zdominowany przez Brytyjczyków, a Nigeria niepodległość odzyskała dopiero w 1960 roku. Angielski jest jedynym urzędowym językiem tego kraju.

4. Filipiny

Azjatyckie państwo wyspiarskie, położone na Oceanie Spokojnym. Językiem urzędowym jest tu angielski i filipiński. Jeśli myślicie, że to znów wina Brytyjczyków, to jesteście w błędzie. Historia i w tym przypadku lubi się powtarzać, choć czasem zmienia swoich aktorów. Filipiny kolonializowane były początkowo przez Portugalczyków i Hiszpanów. Pod koniec XIX wieku na wyspie wybuchło antyhiszpańskie powstanie, do którego włączyły się Stany Zjednoczone. Przejęły one kontrolę nad Filipinami. Losy tych wysp były bardzo burzliwe. Dopiero w 1946, po okupacji japońskiej udało się Filipińczykom uzyskać niepodległość.